Click Here to Donate Online and help St. John the Baptizer Our Parish – biserica.us

Our Parish

Biserica Sfântul Ioan Botezătorul - Kannapolis NC

Istoricul și misiunea

Fondata in anul 2006 de un grup de creștini romani, misiunea a început prin a tine slujbe in diferite spații închiriate in Charlotte NC.
In anul 2013 domnul Dan Manolescu din Canada, aflând de situația comunității noastre a fost de acord sa împrumute bani  pentru achiziționarea prezentei clădiri din Kannapolis, iar după un an a decis sa doneze în întregime tot costul, devenind astfel ctitor al bisericii.
Au urmat lucrări de îmbunătățire și înfrumusețare a bisericii, toate in stil ortodox.
La data de 12 mai 2018, cu ajutorul lui Dumnezeu a avut loc slujba de sfintire a bisericii de către Înalt Prea Sfințitul Nathaniel, înconjurat de un sobor de opt preoti.
In aceasta perioada au slujit și lucrat pentru zidirea spirituală a credincioșilor, pentru înfrumusețarea bisericii, și susținerea financiară a parohiei, cu aportul credincioșilor, următorii preoti :

Pr. Chesarie Bertea între anii 2006 - 2008
Pr. Daniel Bertea între anii 2008 - 2010
Pr. Vasile Bucec între anii 2010 - 2013
Pr. Mihai Donca între anii 2013 - 2017
Pr. Marian Preda din anul 2017 - actualul preot paroh.

Bisreica este astăzi locaș de rugăciune, educație religios-morala și artistica pentru copii, centru cultural și social pentru toate familiile comunității și alți prieteni, pentru toți cei care au nevoie de ajutor și îndrumare.
Va așteptăm cu drag sa ne păsiti pragul și sa fim împreuna la slujbele și activitățile noastre.

Consiliu:

Presedinte: Petre Hadarau
Vice Presedinte: Catalin Surdulescu
Trezorier: Sorin Duta
Secretar: Cristina Hite
Auditor: Dacian Mate si Dorian Popescu
Epitropi: Maricel Bujoreanu si Adrian Leu
Presedinta Consiliului Doamnelor: Roxana Surdulescu

Binecuvântarea Domnului cu voi cu toți ! Amin.