Click Here to Donate Online and help St. John the Baptizer Pr. Marian Preda - Parish Priest – biserica.us

Pr. Marian Preda - Parish Priest

Biserica Sfantul Ioan Botezatorul (St. John the Baptizer) este un loc special in comunicatea noastra. Suntem o familie de crestini ortodocsi adunati din toate colturile Romaniei pe care ne uneste credinta in bunul Dumnezeu.

Incepand din Decembrie 2016 acceptat cu mare bucurie invitatia de a sluji la parohia Sf. Ioan Botezatorul – Kannapolis, NC, unde am poposit dupa o scurta perioada in zona New York in care locuiesc cei trei baieti ai mei, care, la randul lor continua traditia si invatatura teologica, fie activand ca preoti parohi fie in process the hirotonisire.

Experienta mea preoteasca se intinde pe o perioada de aproape 40 de ani, slujind din Bihor pana in Prahova si acum in Statele Unite iar in anul 2010, am primit titlul de iconom stavrofor, crucea patriarhala si brâu rosu de la P.F. Parinte Patriarh Daniel.

Sfintita in anul 2018, biserica noastra este deschisa tuturor celor ce doresc sa se alature si sa participe in atmosfera de fraternitate iar noi ne straduim sa imbunatatim sfantul locas si sa ii slujim cu credinta. Va invit pe toti, cu mic cu mare, si va astept sa participati la serviciul religios dar si la evenimentele sociale organizate de Consiliul parohal.

Doamne ajuta!

Pr. Marian Preda